سفارش تبلیغ
صبا ویژن

moviedoc

نظر

 

 

نقد فیلم سینمایی 1917 در زمان اکرانش کار صحیحی نبود. باید اجازه میدادیم کمی زمان بگذرد تا بعضی از موج هایی که بوجود آمده بود فروکش کند. جو گیر شدن مخاطب به دلیل کیفیت بصری فیلم به قدری زیاد بود که با کوچکترین ایرادی که به فیلم گرفته میشد در مقام دفاع از فیلم بر می آمد. حال که فیلم اکران شده است و تب تاب آن فروکش کرده است. حال در فضای منطقی تری میشود در مورد فیلم سینمایی 1917 صحبت کرد. این فیلم در نود و دومین دوره جوایز اسکار، در چندین رشته از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی نامزد دریافت جایزه اسکار بود و تنها سه جایزه بهترین فیلم‌برداری، بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین میکس صدا را برنده شد و قافیه را به فیلم سینمایی انگل باخت.نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان باشکوه اما کم محتوا

 

نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان?

جذابیت بصری محتوای تکراری نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان

منصفانه قضاوت کنیم. آیا این فیلم در ذهن مخاطب ماندگار شده است؟ آیا از دروازه تاریخی سینما عبور کرده است؟ اگر از شما بپرسند بهترین فیلم جنگی که دیده اید چیست؟ فیلم 1917 را به یاد می آورید؟ اگر از شما بخواهند یک فیلم سینمایی جنگی را معرفی کنید اولین انتخاب شما چیست؟ مطمئنا وقتی صحبت از ژانر جنگی در سینما می شود شما به یاد فیلم نجات سرباز رایان به کارگردانی استیون اسپیلبرگ می افتید. فیلمنامه فیلم 1917 به اندازه کافی شمارا درگیر نکرده است. خلاصه فیلم نجات سرباز رایان را در یک خط بنویسید. کار خیلی سختی است. حالا خلاصه فیلم 1917 را در یک خط بنویسید. به زحمت میتوانید طول یک خط را پرکنید. فیلم سینمایی 1917 خلاء بزرگی در داستان دارد که نتوانسته است با فرمت سکانس پلانش جای خالی  آن را پر کند.

دو سرباز باید پیامی را از نقطه A به نقطه B ببرند. دو سرباز باید سر زمان مشخص ماموریت خود را انجام دهند. دو سرباز تفکراتشان در مورد جنگ کاملا با یکدیگر متفاوت است. یک سرباز جنگ را مایه افتخار میداند اما دیگری مدالش را در مقابل یک بطری مشروب میفروشد. یک سرباز برادرش در دسته ای است که میخواهند با خبر رسانی به نقطه مقصد جانش را نجات دهند. به اینها دقت کنید. همه این جملات کوتاه کلیشه هایی است که بار ها در سینما دیده شده است. داستان و فیلمنامه فیلم 1917 به هیچ عنوان جدید نیست. این داستان کاملا نخ نما شده است و تکراری است.

نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان?

سکانس پلان واقعی! 34 کات مخفی

در بحث سکانس پلان های ماندگار تاریخی سینما (قسمت یک. قسمت دو) نیم نگاهی هم به فیلم 1917 داشتیم. در ظاهر فیلم 1917 تشکیل شده از دو سکانس پلان است. اما در حقیقت این گونه نیست. فیلم 1917 دارای تعداد 34 کات مخفی است و فقط دو کات آن قابل دریافت توسط مخاطب است. در حقیقت سینما اینقدر پیشرفت کرده است که ما دیگر به چشم های خودمان هم نمی توانیم اطمینان کنیم. این فیلم به هیچ عنوان یک سکانس پلان یا دو سکانس پلان نیست و در تعداد زیادی از قطعات کوچکتر خرد شده است.

دیالوگ ها و تعقیب و گریز ها

دیالوگ هایی که بین دو سرباز فیلم اتفاق می افتد بسیار ملال آور و کسل کننده است. فیلم زمانی از سکه می افتد که دو سرباز تنها از خط مقدم رد میشوند و وارد زمین دشمن میشوند. فیلم در همین لحظه محتوایش از دست میرود. دقیقا در همین لحظه فرم بصری فیلم به کمک فیلم می آید و تلاش میکند مخاطب را در صندلیش در سینما میخکوب کند و انصافا هم موفق عمل میکند اما سینما فرم نیست. تعقیب و گریز هایی که در شهر در حال سوختن اتفاق می افتد را به یاد بیاورید. بیشتر شبیه بازی های کامپیوتری است که در مورد جنگ جهانی اول و دوم  ساخته شده اند.

یکی از بدترین اتفاقات فیلمنامه وجود یک زن و یک نوزاد در زیر زمین یک خانه در شهری است که حتی یک خانه سالم در آن باقی نمانده است. این وصله ناجور به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست.

نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان?

ستاره ها در  نقش فرعی

بندیکت کامبربچ و اندرو اسکات دو ستاره سینما بریتانیاکه با سریال شرلوک به شهرت جهانی رسیدند از این فیلم نقش های کوتاهی دارند. در صحنه هایی که این دو ستاره سینما نقش های جزیی ایفا میکنند فیلم یک سر و گردن بالاتر از قسمت های دیگرش است. ای کاش این دو ستاره نقش های پر رنگ تری میداشتند. وقتی حضور این بازیگران در صحنه برای فیلم نجات بخش است خودتان متوجه شوید که هنرپیشه های اصلی نقششان چقدر متوسط ایفا شده است. شاید در توجیح بازی بازیگران اصلی این موضوع بیان شود که بازی آنها زیر سایه فرم سکانس پلان قرار گرفته است. اما این چنین نیست. به صحنه سقوط هواپیما و نجات جان خلبان آلمانی و حوادث بعدش دقت کنید. بازی بازیگران به صورت محسوسی ضعیف است.

[caption id="attachment_1268" align="aligncenter" width="300"]نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان بندیکت کامبربچ? بندیکت کامبربچ[/caption][caption id="attachment_1269" align="aligncenter" width="300"]نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان اندرو اسکات? اندرو اسکات[/caption]

نقاط قوت ، تصویر و صدا فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان

از نقاط قوت فیلم بدون شک بتوان به تصویر برداری فیلم اشاره کرد. شاید موضوع و داستان فیلم بعد از مدت ها فراموش شوند اما تصویری برداری که راجر دیکینز در این فیلم انجام داده است مهم ترین نقطه قوت فیلم است. از بعد از اکران فیلم سینمایی 1917 تصویر برداری این فیلم تبدیل شده است به یک معیار برای گرفتن فیلم در فرم سکانس پلان. بدون شک کاری که راجر دیکنز و سام مندس در این فیلم انجام داده اند برای همیشه در ذهن ها باقی خواهد ماند.

این موضوع را فراموش نکنیم که راجر دیکنز با آثاری مانند رستگاری در شاوشنک، فارگو، ذهن زیبا، اسکای‌فال و سیکاریو خودش را به عالم سینما اثبات کرده است و  15 بار نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌برداری شده اما دو بار در سال‌های 2018 و 2020 و برای فیلم‌های بلید رانر 2049 و 1917 توانست این جایزه را به خود اختصاص دهد.

نامزد دریافت 14 جایزه اسکار برای موسیقی اما بدون یک بار برنده شدن جایزه اسکار. توماس نیومن بدون شک یکی از نوابغ آهنگسازی معاصر است. او در این فیلم یکی از بهترین هاست. موسیقی که او برای این فیلم ساخته است همراه فیلمبرداری پیش میرود و هیچ کجا از دوربین عقب نمی ماند از بد شانسی توماس نیومن شاهکاری است که هیلدور گودنادوتیر برای فیلم سینمایی جوکر ساخته است و هم زمانی این دو اثر  در یک سال است.

نقد فیلم سینمایی 1917 سکانس پلان?

1917 ماندگار شد اما ...

فیلم سینمایی 1917 ماندگار شد اما نه به دلیل اینکه فیلم خوبی است. این فیلم بخاطر تصویر برداریش ماندگار شد و همه زین پس این فیلم را بخاطر فرم بصریش بیاد می آورند و این موضوع قابل خدشه است. در سینما تکنولوژی به قدری پیشرفت کرده است که برای کارگردان های اولیه سینما ساخت یک فیلم با شکل 1917 یک رویا بوده است اما با پیشرفت سینما این موضوع امکان پذیر شده است. چند سال بعد فیلم دیگری ساخته خواهد شد که تولید بصریش به مراتب از 1917 قوی تر است و آن فیلم جایگاه 1917 را اشغال خواهد کرد. این موضوع به این دلیل است که این فیلم فقط از نظر فنی حرف برای گفتن دارد و خود فیلم چندان ماندگار نیست.

اطلاعات فیلم

اطلاعات فیلم سینمایی 1917در سایت IMDB

اطلاعات فیلم سینمایی 1917 در Wikipedia

اطلاعات فیلم سینمایی 1917 در ویکی پدیا

اطلاعات فیلم سینمایی 1917 در rottentomatoes

صفحه کارگردان فیلم 1917 سام مندس در سایت IMDB

فروش فیلم سینمایی 1917 در سایت boxofficemojo

تریلر فیلم سینمایی 1917 در سایت یوتیوب

موسیقی متن فیلم سینمایی 1917

صفحات فیلم 1917 در شبکه های اجتماعی

فیسبوک    اینستاگرام    توئیتر

<style>.video_embed_frame {
    position: relative;
}

.video_embed_frame iframe {
    position: absolute;
    top: 0;
    left: 0;
    width: 100%;
    height: 100%;
}</style><div class="video_embed_frame"><span style="display: block;padding-top: 57%"></span>
<iframe
        src="https://tamasha.com/embed/MGz6y"
        allowFullScreen="true"
        webkitallowfullscreen="true"
        mozallowfullscreen="true">
</iframe>
</div>